Helikon-Tex – MBDU® (Modern Battle Dress Uniform)

Helikon-Tex – MBDU® (Modern Battle Dress Uniform)


MBDU®
(Modern Battle Dress Uniform) Anatomical cut Stand-up collar Front rank flap Side VersaStretch® panels Loop panels for flag, morale patches, name patch etc. Upper arm zippered pockets with internal loop for dummy cord Expandable, zippered chest pockets Mesh panels in armpit area Hook&loops adjustable cuffs Wide belt loops Front flap closed with hook&loop Knee reinforcements VersaStretch® panel on the back and crotch Hip pockets with edge reinforcements for knife clips Back pockets with edge reinforcements, large enough to fit AR-style magazine Large cargo pockets on thighs, closed with canadian-style buttons Lower leg pockets, closed with hook&loops Drawstring adjustment in the leg cuffs

17 Replies to “Helikon-Tex – MBDU® (Modern Battle Dress Uniform)”

 1. Te wstawki elastyczne i siatka pod pachami nie wróżą długiego czasokresu używalności. Rzep zamiast guzika w spodniach to poroniony pomysł. A pomysł bluzy zakoszony z jakiegoś austryjaka lub inszej amerykańskiej bluzy lotniczej.

 2. Fajne te spodnie mbdu są. Ale druga generacja potrzebna.
  Nogawki za wąskie w łydkach (wiem wiem, slim-fit, pogoń za modą i stylem) – wystarczy mieć śladową ilość mięśni, żeby kieszonki na opatrunek osobisty miały zerową funkcjonalność ( wystarczy opatrunek tam umieścić i usiąść za kierownicą, żeby poczuć dlaczego – nogawka natychmiast opina sięna nodze i robi się cholernie niewygodnie).
  Mogłyby te kieszonki też być nieco wyżej – ale może to niepotrzebne, jeśli nogawka byłaby ciut szersza.
  Brawa natomiast za to, że kieszonki na łydkach są większe, niż robiliście dawniej. To, że pakuję tam duży opatrunek i patka się dopina jest super. Aha – tylko dlaczego patka jest niesymetryczna i zamyka kieszeń tylko połowicznie? Bez sensu, może to fajniej wygląda, ale nie domyka kieszeni…
  Wielkie kieszenie cargo na udach – super. To się już zasadniczo nie zdarza u innych producentów. ALE: brakuje albo "miękkiego" velcro, do którego można przypinać helikonowe "inserty",
  Albo takich jak w SFU NEXT wewnętrznych kieszonek w tych kieszeniach (też z elastycznymi "keeperami", tylko może nieco większe te kieszonki")

  Swoją drogą: co wy na to, żeby kieszenie cargo były zapinane na zamek? I nie tylko z góry, ale też z przodu. Czyli zamek wzdłuż dwóch krawędzi kieszeni. Z dwiema maszynkami najlepiej.
  Wtedy, w połączeniu z możliwością mocowania przedmiotów w kieszeniach "na velcro" całe cargo mogłoby być organizerem. I to takim, do którego dostęp byłby, kiedy stoję/idę (otwieram górna część zamka) i kiedy siedzę (otwieram przednią część zamka). Albo rozsuwam zamek całkiem i mam pełny dostęp do przedmiotów umocowanych w kieszeni odchylając całą przednią jej część.
  Słowo klucz to "umocowanych" – rzeczy tak się nie telepią wtedy, nie grzechoczą, nie przesuwają".

  No i tylne kieszenie na pośladkach – super że jest mała kieszonka na nóż/latarkę/multitool, ale ona też powinna stanowić tylko wycinek dużej kieszeni – takiej do której spory smartphone albo portfel się zmieszczą.
  No i materiał: ripstop super. ale czemu nie ma wersji z twilla.
  Fajnie byłoby też dodać regulację w pasie – taką klasyczną, dodatkowo, poza elastykiem na krzyżu. Velcro, którey zastępuje zawsze_odrywajacy_się guzik, to super sprawa!

  Połączcie zalety SFUnext i MBDU to zrobicie spodnie idealne.

  🙂 Pozdrówka.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *